شاید وقت آن باشد تا همه ما وقتی فایلی را برای دیگران روی سایت قرار می دهیم حداقل MD5SUM آن را هم اعلام کنیم

 

MD5SUM

MD5SUM


 

همیشه موضوع دانلود  از سرور های دنیا مسئله ای چالشی بوده است . هیچوقت یک سرور یا یک شرکت نمی تواند تنها سرور دانلود باشد بخصوص در مواردی مثل دانلود فایل های حجیم .
به همین دلیل بسیاری از شرکت ها ی دیگر معروف به سرور های آینه (Mirror) نیز دانلود ها ی  اصلی را گرفته و آن را روی سرور های خود برای کاربران قرار می دهند . تا اینجا همه چیز جذاب است اما مشکلی وجود دارد !
اگر یک سرور دانلود خودش را عمدا برای بد افزاردستکاری کرده باشد ! یا در هنگام دانلود به دلیل حجم بالا تغییری حتی چند بایتی در فایل اصلی رخ داده باشد تکلیف چیست ! وقتی شما نتوانید به دانلود از این سرور  اعتماد کنید موضوع بی فایده است ! یا باید از سرور اصلی دانلود کنید که همانطور که گفته شد  در مواردی مثل دانلود تعداد ۱۳ دیسک دی وی دی دبیان غیر ممکن به نظر می رسد ! یا اینکه با نگرانی کار را ادامه دهید !
خیر راه حلی ساده وجود دارد
شرکت اصلی فایل خود را با برنامه هایی که الگوریتم های مختلف هش ، بایت به بایت چک می کند و عبارت نتیجه را اعلام می کند
حال شما دانلود را از هر جایی که دریافت کرده اید با همان الگوریتم چک می کنید و عبارتی به دست می آورید
اکنون به سایت اصلی رفته و عبارت اعلام شده را با عبارت دانلود خودتان چک می کنید اگر هر دو یکی باشند که  مشکلی نیست اما اگر فرق داشتند به هر دلیلی ( مثل اشکال در دانلود یا عمد یا سهو سایت کمکی برای دانلود یا هر مورد دیگر ) فایل دریافتی قابل اعتماد نیست !
یکی از  این الگوریتم های قدیمی MD5SUM است که فرمان آن در همه لینوکس ها است . حتی در برنامه های مدیریت فایل اندروید مثل ES File Explorer  هم در گزینه  Properties  برای هر  فایل گزینه showchecksum را می توانید ببینید و MD5  را مشاهده کنید
البته در ویندوز این گزینه موجود نیست اما با دریافت برنامه هایی از اینترنت می توان این کار را انجام داد برای نمونه برنامه زیر حاوی چند فایل برای همین کار است.
مثلا برای کار با فایل Md5sum  موجود در این مجموعه به راحتی فایل مورد نظر را روی این فایل اجرایی دراگ کنید ! همین
برای بقیه موارد باید در مسیر  ویندوز قرار دهید تا از هر مکانی در کامند لاین قابل اجرا باشد
البته شایان ذکر است که MD5SUM  به دلیل ساده بودن و قدیمی شدن امکان تقلب شدن  در موارد نادر دارد . اما جهت اطمینان بیشتر می توانید از الگوریتم های سنگینتری چون
Sha1sum
Sha256sum
Sha512sum
Sha1024Sum
نیز استفاده کنید . به  صورت کلی پکیج GPG  نیز می تواند جهت اطمینان از صحت فایل مفید باشد
شاید وقت آن باشد تا همه ما وقتی فایلی را برای دیگران روی سایت قرار می دهیم حداقل MD5SUM  آن را هم اعلام کنیم تا صحت دانلود و برابری فایل دانلود شده ما با کاربرمان تضمین شود

کاربرد دیگر همین موضوع برای ارسال فایل است! فرض کنید یک فایل را آپلود کرده اید  حال شک می کنید که آیا فایل آپلود  شده درست ارسال شده است ؟  راهکار ساده شاید به نظر دانلود مجدد آن یا نظر کاربران باشد ! خیر راه ساده تر این است که روی سرور MD5SUM  را چک کنید و روی کامپیوتر خودتان هم چک کنید اگر یکی بود درست ارسال شده است .

دانلود نسخه ویندوز